Galerija

Vrste tal

Na fotografiji je prikazan profil tal na gnajsu, ki je primeren za vinogradniško rabo. Na sliki je s pedološkim metrom označena tudi globina tal. Opazen pa je tudi pedološki pripomoček (kladivo), ki je pri izkopu talnega profila nepogrešljivo orodje.

Življenje v tleh

Na fotografiji je predstavnik talne biote, deževnik. Deževniki so izjemno pomembne talne živali, saj s svojim premikanjem v tleh izjemno pripomorejo k mešanju in prezračevanju tal. V svetu je poznanih približno 9000 vrst deževnikov, v Sloveniji pa jih najdemo približno 50 vrst. Najpogostejši predstavnik je navadni deževnik (Lumbricus terrestris).

Degradacije tal

Na fotografiji so prikazana degradirana tla. Na tem območju je prišlo do hudega vetroloma, na račun česar so tla ostala nezaščitena in dovzetna za kasnejšo erozijo.

Raziskave tal

Na fotografije je prikaz opisovanja in terenskega raziskovanja talnega profila. Najprej izkopamo talni profil, ki sega od površja do matične podlage. Nato z uporabo opisnega obrazca opišemo raziskovalne pogoje in lastnosti posameznega talnega horizonta.

POGOJI UPORABE FOTOGRAFIJ

Fotografije so avtorsko delo Fakultete za varstvo okolja in je bilo skrbno pripravljeno. Naloženi posnetki so uporabnikom spletne strani na voljo za prenos in prosto uporabo, vendar pod naslednjimi pogoji:

  • Navajanje vira: Ob vsaki uporabi ali nadaljnji delitvi fotografij je obvezno navajanje vira.

Vir: CURIOSOIL, Fakulteta za varstvo okolja (FVO), [leto nastanka gradiva]

  • Neprofitna raba: Gradiva smejo biti uporabljena izključno v neprofitne in izobraževalne namene. Uporaba v komercialne namene ni dovoljena brez izrecnega soglasja Fakultete za varstva okolja (FVO).

Z nadaljnjo uporabo fotografij se uporabniki strinjajo z zgoraj navedenimi pogoji uporabe. Za dodatna vprašanja ali dovoljenja za drugačno rabo fotografij nas lahko kontaktirate preko elektronskih naslovov, navedenih v zavihku »O projektu in o nas« – Kontakti.